BAE'de Cuma-Cumartesi Olan Hafta Sonu Tatili Değişiyor

Haftasonu tatilini cuma-cumartesi olarak uygulayan Birleşik Arap Emirlikleri, 2022'den itibaren haftalık çalışma ve tatil günleriyle ilgili değişikliğe gidiyor.


Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), cuma-cumartesi olan haftasonu tatilini değiştiriyor. Gelecek yıldan itibaren 4.5 günlük çalışma haftasına geçecek BAE'de artık cumartesi ve pazar günlerinin tamamı haftasonu tatili haline gelecek.


Devlet haber ajansı WAM, 1 Ocak 2022 itibariyle federal hükümet kurumlarının cuma öğle başlayan yeni haftasonu tatili uygulamasına geçeceğini duyurdu.
 

Cumartesi-pazar haftasonu tatili yapan ülkelere ayak uydurmak için
Komşu Suudi Arabistan ile artan ekonomik rekabete giren BAE, bölgenin ticaret ve turizm merkezi olarak ekonomisini yabancı yatırım ve yetenekler için daha çekici hale getirmek için attığı adımlar kapsamında bu kararı aldı.
 
Hükümetten yapılan açıklamada, bu değişikliğin, 'cumartesi-pazar haftasonu tatili yapan ülkelerle sorunsuz finansal, ticari ve ekonomik işlemler sağlayacağı ve binlerce BAE merkezli ve çok uluslu şirket için daha güçlü uluslararası iş bağlantılarını ve fırsatlarını kolaylaştıracağı' belirtildi.


Cuma namazından önce tatile girilecek
Kendisini 'İslam devleti' diye tanımlayan ülkelerde cuma tatil günü oluyor.
Devlet kurumlarının çalışma haftasının cuma namazından önce cuma öğle saatinde biteceği kaydedilen hükümet açıklamasında, uzatılan haftasonunun BAE'nin iş-yaşam dengesini artırma çabalarının bir parçası olduğu dile getirildi.


Yasa değişiklikleriyle yaşam tarzı serbestliği
Daha önce BAE, yetenekleri çekmenin ve elde tutmanın ve daha fazla işletmeyi mağaza kurmaya teşvik etmenin yolu olarak uzun süreli vize vermenin yanısıra evlilik öncesi birlikte yaşama, alkol ve medeni halle ilgili yasaları serbestleştirmişti.
 

Sputnik
 

E-BÜLTEN'E KAYIT OL