Kazakistan'da Kriz: Ülke Genelinde Çatışmalar Sürüyor

Kazakistan'da sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) fiyatlarına gelen zamların ardından başlayan protestolar giderek şiddetlenirken, ülkenin önemli kentlerinde belediye binaları göstericiler tarafından ele geçirildi. Hükümetin ilan ettiği OHAL ise eylemleri durdurmaya yetmedi.


Sputnik muhabirinin olay yerinden aktardığına göre çok sayıda gösterici, Almatı belediyesi binasını ele geçirme girişiminde bulunurken güvenlik güçleri, öfkeli kalabalığa göz yaşartıcı gaz ve ses bombaları ile müdahale ediyor.

Rus basınındaki haberlere göre sayıları 1000'den fazla olduğu belirtilen göstericiler, belediye binası önündeki meydanda bulunan güvenlik kameralarını kırıyor ve parke taşlarını söküyor.


Belediye binasının içi dumanla kaplanmış durumda.
 
Sputnik muhabiri, belediye binası çevresinde silah sesleri duyulduğunu ve binanın ikinci katında yangın çıktığını kaydetti.

Başkentte OHAL ilan edildi
Öte yandan, Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’da da 19 Ocak’a kadar olağanüstü hal ilan edildi.
 
Nur-Sultan’da devlet başkanlığı kararnamesi ile ilan edilen olağanüstü hâl bugün yerel saat ile 16.00’dan (TSİ 13.00) itibaren geçerli olacak ve 19 Ocak gece yarısına dek sürecek.
Olağanüstü hâl kapsamında Nur-Sultan’da 23.00-07.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Ayrıca başkente giriş ve çıkışlar da kısıtlandı.
Ülkede daha önce protestolar nedeniyle Almatı kenti ile Mangistav bölgesinde olağanüstü hâl ilan edilmişti.
Olağanüstü hal döneminde silah, mühimmat ve alkol satışı yasaklandı
Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, imzaladığı kararnameyle Almatı kentinde ve Mangıstav bölgesinde ilan edilen olağanüstü hal dönemi boyunca silah, mühimmat ve alkollü içeceklerin yanı sıra patlayıcı maddeler ve zehirli maddelerin satışını yasakladı.
 
Olağanüstü hal döneminde uygulanması yönünde talimat verilen önlemler ve geçici kısıtlamalar şöyle:

Kamu düzeni güvenliği, özellikle önemli resmi ve stratejik tesislerin yanı sıra halkın yaşamını ve ulaşımın işleyişini sağlayan tesislerin güvenliği artırılacak,
 
Nur Sultan şehrinde araçlar da dahil olmak üzere seyahat özgürlüğüne kısıtlamalar getirilecek,
 
Özel kişilerin kimlik belgelerinin kontrol edilmesi, üst araması yapılması, eşya ve taşıtların aranması sağlanacak,
 
Nur Sultan şehrine giriş çıkışlar kısıtlanacak,
 
Barışçıl toplantıların, eğlence, sportif ve diğer toplu etkinliklerin düzenlenmesi ve yapılması yasaklanacak,
 
Grevler ile tüzel kişilerin faaliyetlerini askıya almaya veya sonlandırmaya yönelik diğer yöntemler yasaklanacak,
 
Silah, mühimmat, patlayıcı, özel araç, zehirli madde satışı yasaklanacak, ilaçlar, uyuşturucu ve uyarıcı maddeler, öncül maddeler, ayrıca etil alkol, alkollü içecekler için özel satış rejimi oluşturulacak,
 
Özel ve tüzel kişilerin silah ve mühimmatına, zehirli maddelerine geçici olarak el konulması, ayrıca tüzel kişilerin muharebe ve eğitim amaçlı askeri teçhizatına, patlayıcı ve radyoaktif maddelerine geçici olarak el konulması sağlanacaktır.
Almatı'ya giriş çıkışlar durduruldu
Olağanüstü hal ilanının ardından yayınlanan bir diğer kararnamede ise, Almatı kentine taşıtla ve yaya olarak giriş yapılmasına, kentten çıkış yapılmasına kısıtlama getirildi. Güvenlik güçlerine vatandaşların belgelerini kontrol etme, üstlerini, eşyalarını ve araçlarını arama talimatı verildi.
Devlet Başkanlığı konutu ele geçirildi
Görgü tanıklarının yaptığı açıklamaya göre protestocular, Almatı'daki devlet başkanlığı konutunu ele geçirdi.
Zakon.kz sitesinde görgü tanıklarına dayandırılarak verilen haberde, Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev'in Almatı'daki konutu protestocular tarafından ele geçirildi.
 

Sputnik

E-BÜLTEN'E KAYIT OL