Kim Jong-un 'Tanınmaz' Halde

Kuzey Kore'de 10 yıl önce liderlik koltuğuna oturduğu ve sonrasında daha da çok kilo aldığı halinden eser kalmayan Kim Jong-un, bu hafta başlayan İşçi Partisi Merkez Komitesi toplantılarında çakı gibi gözüktü.


Batı medyasının 'Kuzey Kore liderini hiç bu kadar zayıf görmemiştiniz' haberlerine bir yenisi eklendi. Bu yıl pandemiye koşut kıtlık ve açlık uyarıları yapmasının yanısıra giderek zayıflamasıyla dikkat çeken Kim Jong-un'un iktidardaki İşçi Partisi Merkez Komitesi Genel Kurul toplantısından fotoğrafları, Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) tarafından yayımlandı.

10 yılda 'değiş tonton'
Fotoğrafları mercek altına alan Batı medyası, 37 yaşındaki Kim Jong-un'un eski halinden eser kalmadığı, babası Kim Jong-il'in ölümünün ardından 2012'de iktidara geldiği döneme kıyasla fiziksel olarak tanınmayacak kadar değiştiği yorumunu yaptı.

'Ülkesi için daha az yiyor'
Geçen yıl 139 kilo çekerken daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmesi ve alkolü bırakması sayesinde bu yıl 20 kilo zayıfladığı belirtilen Kim, düşman kardeş Güney Kore'deki medyaya göre mide kelepçesi sayesinde kilo verdi. Hastalık yüzünden zayıfladığı spekülasyonları da eksik olmadı. Adı açıklanmayan devlet yetkilileri ise Kim'in kıtlık ve açlıkla boğuşan ülkesi ve halkı için daha az yediği imasında bulundu.

Sputnik

E-BÜLTEN'E KAYIT OL