Ukrayna'dan OHAL İlanı: Orduya Katılma Çağrısı Yapıldı

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya'daki vatandaşlarına bir an önce ülkeyi terk etme çağrısı yaptı. 

Cumhurbaşkanı Zelenskiy ise bir kararname ile 18-60 yaş arası vatandaşları askere çağırdı. Ukrayna'da bir ay süreyle OHAL ilan edildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 'Rusya'nın Ukrayna'ya artan saldırganlığı' nedeniyle Rusya'daki konsolosluk hizmetlerinde kısıtlamalar olabileceği belirtildi.

Açıklamada, Ukrayna vatandaşlarına Rusya'yı ziyaret etmekten kaçınmaları ve orada bulunanların da bir an önce bu ülkeyi terk etmeleri tavsiye edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinin tanınmasına imkan veren iki kararnameyi imzalamıştı.

Rusya Parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi, Putin’in Rus ordusunun Rusya toprakları dışında görev yapmasına ilişkin başvurusuna onay vermişti.

Ukrayna’da silahlı kuvvetler, Zelenskiy’in kararnamesiyle 18-60 yaş arasındakileri asker olmaları çağrısında bulundu..Maksimum hizmet süresinin bir yıl olduğunu bildirdi.

Ancak Zelenskiy, Rusya'nın doğu Ukrayna'ya asker sevk edeceğini açıklamasının ardından genel bir seferberliği reddetti. Ukrayna Devlet başkanı,  dün yedek birliklerin orduya dahil edilmesi yönünde bir karar aldığını duyurmuştu.
 
 Ukrayna'da Kiev yönetimi bir ay süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

Ukrayna'da, Donetsk ve Luhansk hariç tüm bölgelerde olağanüstü hal ilan edileceği açıklandı. 30 gün sürecek OHAL  daha sonra 30 gün daha uzatılabilecek.

Donetsk ve Luhansk bölgeleri ise karar kapsamında yer almayacak.
 
 
 Onedio

E-BÜLTEN'E KAYIT OL