Ukrayna'nın Harkiv Şehrine Füze Saldırısı Düzenlendi

Ukrayna'nın Harkiv şehrine gece saatlerinde düzenlenen füze saldırısında bir alışveriş merkezi ağır hasar aldı.

Rus ordusu, Ukrayna'nın ikinci en büyük şehri Harkiv'e gece yarısı füze saldırısı düzenledi.

Saldırıda, "Vostorg" adlı alışveriş merkezinin binası kısmen yıkıldı.

Şehir, cephe hattına yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Alışveriş Merkezi Müdürü Svetlana Giulina, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rus güçlerinin füzelerle alışveriş merkezini vurduğunu belirterek "Saldırı gece yarısı civarında oldu. Doğrudan bu binayı vurdular." dedi.

Giulina, saldırı sonucu yaralanan olmadığı bilgisini paylaştı.

Binanın büyük kısmının hasar gördüğünü ve market bölümünün de bundan etkilendiğini belirten Giulina, "Düşmana inat biz market kısmını pazartesi gününe kadar açmak için çalışacağız." diye konuştu.

Gece patlama seslerinin duyulduğu şehirde, dün akşamdan beri üç füze saldırısı düzenlendi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov da havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle Harkiv şehrinde Ukrayna ordusunun tank ve zırhlı araçlarının onarıldığı bir fabrikayı vurduklarını söyledi.

Konaşenkov, Ukrayna’da savaştaki Rus ordusunun eylemlerine ilişkin bilgi verdi.

Donbas’ta Ukrayna ordusunun önemli ölçüde asker, silah ve teçhizat kaybı yaşadığını savunan Konaşenkov, sadece Syatogorsk şehrindeki çatışmalarda Ukraynalı milliyetçi güçlere mensup 300’den fazla can kaybı yaşandığını, 6 tank, 15 zırhlı araç, 36 topçu bataryası ve havan topu, 4 “Grad” çok namlulu roketatar ve 20’den fazla özel askeri aracın imha edildiğini ifade etti.

Konaşenkov, havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle Harkiv bölgesinde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin tankları ve zırhlı araçlarını onaran bir fabrikanın vurulduğunu, ayrıca 2 komuta merkezi, askeri birlikler ve teknik araçların toplandığı 13 alan ve Harkiv’de “Uragan” çok namlulu roketatarın yok edildiğini ifade etti.

Sözcü ​​​​​​​Konaşenkov, “Ukrayna’ya ait bugüne kadar 192 uçak, 130 helikopter, 1150 insansız hava aracı, 335 hava savunma füze sistemi, 3 bin 459 tank ve zırhlı araç, 489 çok namlulu roketatar, 1822 obüs ve havan topu, 3 bin 488 özel askeri araç yok edildi.” ifadelerini kullandı. ​​​​​​​

Ukrayna: Rus ordusu son bir günde 140, toplamda 31 bin 500 askerini kaybetti
Öte yandan Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Rus ordusunun 24 Şubat-8 Haziran döneminde verdiği kayıplarına ilişkin bilgiler yer aldı.

Açıklamaya göre, Rus ordusu son bir günde 140 asker, 6 insansız hava aracı, 1 helikopter, 3 tank, 9 top, 6 roketatar ve 13 zırhlı aracını kaybetti.

Rusya, savaşın başlamasından bu yana toplamda 31 bin 500 askerini yitirirken, Ruslara ait 212 uçak, 178 helikopter, 1393 tank, 3 bin 429 zırhlı araç, 703 top, 213 roketatar ve 96 hava savunma sistemi imha edildi.

Rus güçlerine ait 2 bin 406 araç, 13 gemi ve hafif sürat teknesi ile 559 insansız hava aracı etkisiz hale getirilirken Rusların fırlattığı 125 seyir füzesi, Ukrayna hava savunma birliklerince vurularak imha edildi.

AA


 

E-BÜLTEN'E KAYIT OL